Technik elektronik
Motto elektroników w naszej szkole: " Wszyscy zaczynaliśmy od zera. Świat czeka na ciekawskich i pracowitych "
Elektronika jest nauką techniczną, która zajmuje się obsługą, konstruowaniem i naprawą urządzeń elektronicznych, przyrządów pomiarowych, aparatury medycznej, sprzętu powszechnego użytku takiego jak: telewizory, monitory, radioodbiorniki, telefony komórkowe czy komputery. Elektronika rozwija się bardzo intensywnie i nie ma już dziedziny przemysłu, która nie opierałaby się na elektronice. Podstawowe znaczenie ma ona w: telekomunikacji, informatyce, automatyce, astronomii, medycynie. Postęp w dziedzinie elektroniki i technologii elektronicznej wymaga zatrudnienia licznej kadry specjalistów.
Ósmoklasisto! Czy to zawód dla ciebie?
Podstawowym celem pracy elektronika jest utrzymanie techniki elektronicznej na odpowiednio wysokim poziomie oraz zapewnienie jej rozwoju, tak aby sprostać rosnącym potrzebom społecznym w tej dziedzinie.
Technik elektronik może się realizować zawodowo na różnych stanowiskach związanych z:
- prowadzeniem nadzoru i kontroli,
- prowadzeniem prac projektowych,
- prowadzeniem prac badawczych,
- nadzorowaniem produkcji w zakładzie produkcyjnym.
Popyt na pracę elektroników w Polsce jest wynikiem światowej koniunktury. Jeszcze dziesięć lat temu elektronik miał w Europie trudności ze znalezieniem pracy. Dziś tacy specjaliści są intensywnie poszukiwani.
ZAROBKI
Wysokość gratyfikacji zależy od zakładu pracy, obowiązków elektronika i położenia geograficznego zakładu pracy. Zarobki elektronika kształtują się od 2500 - 6000zł.
Aby uzyskać tytuł technika elektronika należy zdobyć kwalifikacje:
Technik elektronik 311408
ELM.02 Montaż oraz instalowanie układów i urządzeń elektronicznych
ELM.05 Eksploatacja urządzeń elektronicznych