Projekty międzynarodowe
Aktualnie nasza szkoła utrzymuje współpracę z:
-
Gewerblich-Technische Schulen w Offenburg - Niemcy
Do historii przeszła współpraca z:
-
Lycee Chaptal w St.Brieuc - Francja
-
Gimnazjum im. Heinricha Heinego w Bottrop - Niemcy
Stella 2.0


Współpraca międzynarodowa
Gewerblich-Technische Schule Offenburg –
Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie
Wymiana uczniowska między Gewerblich – Technische Schule Offenburg i ZSEiT w Olsztynie rozpoczęła się w roku 2000 i trwa nieprzerwanie do dziś. Jej inicjatorką była fundacja „Maria und Georg Dietrich Stiftung”
Celem współpracy jest budowanie dobrych relacji polsko-niemieckich, nawiązywanie przyjaźni, pokonywanie barier językowych i wzajemnych uprzedzeń.
Podczas pobytu w Niemczech uczniowie z Polski poznają codzienne życie i zainteresowania swoich kolegów, uczą się języka oraz zwiedzają najciekawsze miejsca. Stałym punktem programu są również wizyty w firmach i zakładach pracy. Tam uczniowie zapoznają się z procesami technologicznymi oraz z całym zapleczem: urządzeniami i maszynami produkcyjnymi.
Każdego roku realizowane są techniczne projekty, związane z elektroniką, mechatroniką i odnawialnymi źródłami energii.
Należą do nich między innymi:
1. Budowa modelu elektrownii wiatrowej
2. Produkcja i wytwarzanie pneumatycznie tłoczonych plakietek
3. Budowa i programowanie mobilnego robota sterowanego za pomocą mikrokontrolera
Inne ciekawe przykłady realizacji projektów znajdują się w zakładce PROJEKTY
Partnerska współpraca zapewnia kontakty , które pogłębiamy w duchu zjednoczonej Europy. Nauczyciele mają możliwość wymiany doświadczeń pedagogicznych, a uczniowie poznawania metod nauczania w różnych szkołach zawodowych.

wiatrowa

pneumatyczny

elektroniczne

bączek
Polsko-niemiecka wymiana uczniów między Zespołem Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych, a Gewerblich-Technische Schulen Offenburg – 2002
Sterowanie urządzeń za pomocą techniki cyfrowej. Tworzenie własnych układów i symulacja ich pracy za pomocą komputera z wykorzystaniem programu "Profi Lab". Wprowadzanie sygnałów wejściowych i wyjściowych do interfejsów za pomocą samodzielnie wykonanych układów (hardware).
Ponadto realizowano również program kulturalny, ale najważniejsze w tym wszystkim były osobiste spotkania uczniów i nauczycieli.

cyfrowe
IT Team
Typ projektu:
Projekt Partnerski Leonardo da Vinci 2009
Tytuł projektu:
Technologie informacyjne w nauczaniu przedmiotów ścisłych związanych z elektroniką, automatyką, mechatroniką oraz budownictwem
Kraje partnerskie:
Polska, Rumunia, Turcja, Belgia
Język roboczy projektu:
Angielski
Z Polski udział biorą:
1) Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi, http://wsinf.edu.pl
2) Olsztyńska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarzadzania, http://www.owsiiz.edu.pl
3) Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych w Olsztynie, http://www.zset.olsztyn.pl
Celem projektu jest podjęcie następujących kwestii:
- podnoszenie kwalifikacji oraz umiejętności w zakresie technologii informacyjnych
nauczycieli poprzez zastosowanie modułów szkoleniowych dotyczących wykorzystania IT
jako narzędzia dla nauczycieli oraz przygotowywania materiałów szkoleniowych,
- motywowanie uczniów oraz stymulowanie ich kreatywności a także zachęcanie do pracy w
grupach poprzez: tworzenie grup międzynarodowych (obejmujących nauczycieli oraz
uczniów z innych krajów Unii Europejskiej),
- umożliwianie uczenia się w grupach rówieśniczych z wykorzystaniem wspólnych narzędzi,
- poprawa atrakcyjności lekcji/modułów/szkoleń,
- uznawanie kompetencji i umiejętności związanych z technologiami informacyjnymi
nauczycieli i uczniów zdobytych zarówno w ramach kształcenia formalnego jak i poza
formalnego.
- wymiana doświadczeń pomiędzy systemami kształcenia i szkolenia zawodowego w krajach
objętych partnerstwem,
- rozwój i wdrażanie wspólnych narzędzi szkoleniowych do systemów kształcenia i szkolenia
zawodowego w krajach objętych partnerstwem,
- przewidywanie umiejętności wymaganych na rynku pracy,
- rozwój umiejętności współpracy, komunikacji zawodowej wśród uczniów,
- rozwój osobisty osób kształcących się oraz kadry w ramach kształcenia zawodowego.
Rezultatem projektu będzie stworzenie Wirtualnego Środowiska Edukacyjnego – strony internetowej projektu, która będzie źródłem materiałów edukacyjnych i szkoleniowych dla nauczycieli przedmiotów ścisłych w szkolnictwie zawodowym. Ponadto rezultaty projektu zostaną zebrane na płycie CD i zaprezentowane podczas spotkania kończącego projekt.
Idea projektu symbolizuje ducha europejskiego oraz ilustruje wartość współpracy europejskiej. Planowane działania zmierzają do ułatwienia wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk pomiędzy nauczycielami i uczniami systemu kształcenia i szkolenia zawodowego w krajach zaangażowanych w projekt. W celu osiągnięcia założonych celów, stworzone zostaną grupy robocze z czytelnie określonymi zadaniami obejmujące zarówno nauczycieli jaki i uczniów/studentów.
Językiem roboczym projektu będzie język angielski.
Leonardo Da Vinci
Tytuł projektu: Komunikacja elektroniczna pomiędzy szkołą i rodzicami.
Strona internetowa: http://ecom4s2p.mixxt.com/
Od 2010 roku nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie dotyczącym wykorzystania narzędzi elektronicznych do komunikowania się szkoły z rodzicami uczniów. Projekt jest finansowany z budżetu programu Leonardo da Vinci (http://leonardo.org.pl).
Komunikacja pomiędzy szkołą i rodzicami uczniów ma kluczowe znaczenie dla budowania relacji opartych na zaangażowaniu i zaufaniu rodziców. Zaangażowanie rodziców prowadzi z kolei młodzież do rozwoju i pozytywnych efektów w przyszłości. Celem projektu jest poznanie roli nowych narzędzi w tej komunikacji, takich jak ICT i odkrycie barier, które utrudniają komunikację. Będą przeprowadzone badania dotyczące sposobów wykorzystania narzędzi elektronicznych w komunikowaniu się pomiędzy szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe a rodzicami kształcącej się tam młodzieży. Celem tych badań jest poznanie roli jaką odgrywają nowe technologie takie jak: telefon komórkowy, poczta elektroniczna, strona internetowa szkoły, blogi, platformy e-learningowe, i portale społecznościowe, np. Facebook, Twitter itp., w komunikacji z rodzicami. Dodatkowo te sposoby komunikacji będą badane pod kątem ich efektywności prowadzącej do zaangażowania rodziców w życie szkoły.
INSTYTUCJE PARTNERSKIE
Belgia - Limburg - Katholieke Hogeschool Limburg - koordynator projektu
Francja - Awinion - Universite´ d’Avignon et des Pays de Vaucluse
Hiszpania - Zaragoza - Institute for the Development of Innovation
Niemcy - Gϋstrow - Institut fϋr Bildung und Forschung GmbH
Cypr - Nikozja - Cyprus Neuroscience & Technology Institute
Turcja - Samsun - Tekkekoy Halk Egitim Merkezi
Turcja - Trabzon - Kavakmeydan Vocational Trade High School
Polska - Lubin - Zespół Szkół nr 1
Polska - Olsztyn - Zespół Szkół Elektronicznych i Telekomunikacyjnych
SPOTKANIE ROBOCZE
W dniach 17.06.2011 - 29.06.2011 odbyło się spotkanie wszystkich partnerów. Organizatorem był Bilse - Institut z Gustrow z Niemiec.
W czasie spotkania odbyły się prezentacje instytucji partnerskich. Ustalono zadania do realizacji w czasie trwania całego projektu. Przedstawiono przygotowane prezentacje na temat e-komunikacji. Dyskutowano nad zmianami dotyczącymi strony internetowej oraz logowania na platformie. Pracowano nad sposobami rozpowszechniania projektu.
![]() |
![]() |
![]() |
SPOTKANIE BILATERALNE
W dniach 5.04.2011 – 11.04.2011 zostało zorganizowane spotkanie bilateralne. Gospodarzem był Cyprus Neuroscience& Tehnology Instytute z Nikozji.
Przedstawiono prezentacje:
- Przeciwdziałanie uzależnieniu dzieci od internetu.
- Możliwości nauczania przez telefon komórkowy.
W ramach wizyty na Uniwersytecie obserwowano zajęcia ze studentami, uczestniczono w spotkaniu z dyrektorem Uniwersytetu, przeprowadzono rozmowy z pracownikiem socjalnym, zajmującym się problemami studentów.
W Instytucie „Dias” przedstawiono rządowy projekt dotyczący e-komunikacji pomiędzy szkołą a rodzicami i uczniami. Zapoznano z formami współpracy poprzez email, videokonferencję, forum dyskusyjne. Omawiano korzyści i problemy wynikające z korzystania z programu.
![]() |
![]() |
![]() |
SPOTKANIE ROBOCZE
W dniach 22.11.2011 – 24.11.2011 odbyło się drugie spotkanie wszystkich partnerów na Uniwersytecie Nauk Społecznych w Saragossie.
W Hiszpanii omawiano systemy edukacyjne w poszczególnych krajach. Przedstawiano możliwości nowoczesnych technologii, z których korzystają nauczyciele takich jak: telefon komórkowy, e-mail, strona internetowa , blog, Facebook, Twitter. Uczestniczący w spotkaniu studenci zaprezentowali formy e-komunikacji stosowane w szkołach Francji, Belgii, Holandii. Zwiedzano typową hiszpańską szkołę średnią, gdzie obserwowano działanie panelu w ramach programu informującego rodziców o postępach uczniów. Przedstawiono także systemy platform edukacyjnych I,E.S.”Santiago Hernandez”: 1. - nauczyciel/rodzice;
2. - rodzice/nauczyciel a także: Wulkan, Librus, Smart School, Fronter, Okulistik.
![]() |
![]() |
![]() |
SPOTKANIE BILATERALNE
W dniach 26 – 30.03.2012 r. zostało zorganizowane kolejne spotkanie bilateralne. Gospodarzem był Instytut Tekkekoy Halk Egitimi Merkezi z miejscowości Samsun w Turcji.
W czasie spotkania przedstawiono prezentacje na temat systemu edukacyjnego w Turcji, zapoznano z problematyką edukacji w regionie. Zaprezentowano projekt reformy szkolnictwa. W ramach wizyty w Urzędzie Miasta dyskutowano na temat problemów związanych z nauczaniem młodzieży . W czasie wizyty w szkole obserwowano zajęcia lekcyjne, a następnie dzielono się z nauczycielami doświadczeniami w zakresie komunikacji z rodzicami.
![]() |
![]() |
![]() |
SPOTKANIE ROBOCZE
W dniach 7.05.2012 - 9.05.2012 odbyło się ostatnie spotkanie robocze. Gospodarzem był Neuroscience & Technology Institute z Nikozji.Spotkanie poświęcone było podsumowaniu całokształtu prac w ramach projektu "Komunikacja elektroniczna pomiędzy szkołą i rodzicami". Grupy reprezentujące dany kraj po kolei przedstawiały swoją dotychczasową działalność. Po każdej prezentacji odbywała się dyskusja. Następnie uczestnicy spotkania wzięli udział w anonimowej ankiecie poświęconej ocenie poszczególnych elementów projektu. Wspólnie opracowywano dokumentację ewaluacyjną. Ogólnego podsumowania dokonał koordynator projektu Gerard Gielen.
W programie spotkania umieszczono również zwiedzanie placówki, przedstawienie jej działalności i dorobku oraz aktualnie wprowadzanych projektów na temat możliwości nauczania przez telefon komórkowy oraz przeciwdziałania uzależnieniu dzieci od internetu. Ponadto dr Yannis Laouris promował swoją książkę na temat współczesnego Cypru.